II osa
Ebaturvalise kiindumussuhte tagajärjed
Ebaturvalise kiindumussuhte mustrite tagajärgedeks on nõrk mina-tunnetus, toksilised suhted, kehvem vaimne ja füüsiline tervis, enesetapud, kehvem majandustuslik toimetulek, vaesus, isiksusehäired, kaassõltuvus, suhtesõltuvus.
Kõigi ebaturvalise kiindumussuhete ühiseks jooneks on, et raskused elutervete suhete loomisel ja nad ei võta täielikult oma elu eest vastutust. Ühel või teisel viisil on ikka keegi teine süüdi. Nüüd võisid sattuda segadusse, sest eelmises osas rääkisin sellest, et vältiva kiindumussuhtega inimesed loodavad ainult endale. Jah, ta võib seda teha kõigis muudes eluvaldkondades peale oma suhete. Ta leiab, et tema intiimsuhted ebaõnnestuvad, sest kõik ta partnerid on liialt klammerduvad, aga ta ei tea, et tema vajadus oma mustri väljendamiseks on armuda ambivalentse kiindumusstiiliga inimesesse, kes ongi klammerduja.
Nii moodustubki justnagu nõiaring, sest klammerdujal on oma mustri väljendamiseks vaja klammerduda ja vältival on selleks vaja klammerdujat, et oleks kelle eest ära joosta. Mõlemad teevad seda oma seesmise ärevuse vähendamiseks. Nad lihtsalt ei oska teisiti, sest nad ei ole lapsena teistsuguseid suhteid näinud. Lapsed õpivad eeskujust jäljendades oma vanemaid.
Nad on sõltlased, kelle narkootikumiks on suhted ja emotsioonid. Nad jooksevad ühest suhtest teise, üksi olles tunnevad nad end poolikuna. Klammerdumiseks ei pea olema intiimsuhte partner, selleks võidakse valida ka sõber, kellega asendatakse oma partner kui suhe kodus ei laabu või kui paarisuhe parasjagu puudub.
Neil on vaja alalõpmata kedagi päästa ja nad tunnevad instinktiivselt need päästmist vajavad inimesed ära. Nende eluõhuks on see, kui nad saavad end teistele vajaliku ja kasulikuna tunda.
Nii moodustubki justnagu nõiaring, sest klammerdujal on oma mustri väljendamiseks vaja klammerduda ja vältival on selleks vaja klammerdujat, et oleks kelle eest ära joosta.
Kaas- ja suhtesõltuvus
Siin tulevadki mängu sellised terminid nagu kaassõltuvus või suhtesõltuvus. Siin on oluline teada, et kaassõltlane on alati suhtesõltlane, kuid suhtesõltane ei pruugi olla kaassõltane. Näiteks on kaassõltlased alkohooliku, narkomaani või kasiinosõltlasega ühes peres elavad inimesed. Nad jäävad kaassõltlaseks ka siis, kui nende pere peamine must lammas oma sõltuvusega lõpp-arve teeb, sest see on terve pere haigus. Kaas ja suhtesõltuvusest räägin pikemalt tuleva 25. aprilli postitusest ning väga põhjalikult ka psühholoogia baaskoolitusel “Praktiline psühholoogia.” Täpsemat infot kursuse kohta vaata siit.
Kuidas sellist inimest ära tunda?
Sellel haigusel on Pia Mellody järgi viis sümptomit:
1. Raskused toimivate piiride seadmisega. Neil probleemid iseenda sisemiste ja välimiste piiride austamisega. “Ei” ei ole neile vastus, nad ei kuule seda justnagu oleks neil kuulmispuue. Nad pakuvad lahendusi või abi ka siis, kui keegi seda küsinud ei ole ja vihastavad, kui see tagasi lükatakse või ei olda piisavalt tänulikud (võimalik, et igavesti). Nad võivad sind kallistada siis, kui sina ulatad käe selleks, et kallistust vältida või puudutada sind sinult luba küsimata.
2. Raskused oma isikliku reaalsuse omaksvõtmise ja väljendamisega – ta ei taju sind eraldi inimesena, sest tal on tunne, et kui tema seda ei tunne, siis sina ka ei tunne ja vastupidi. Ta arvab, et teine kogeb maailma samamoodi nagu tema, tunneb samu asju nagu tema ja ootab suhetes oodatakse mõtete lugemist või loodab, et teine teab ise minu vajadusi, sest mina neid kas ei tea või ei suuda väljendada.
3. Raskused eneseaustuse hoidmisega mõistlikul tasemel – Nõrk eneseaustus võib väljenduda kahel moel, nii alaväärsuses kui ka üleväärsuses. Suhtesõltlane ei väärtusta end kas üldse või väärtustab üle ehk elab üleoleku tundes – ta on eriline, ta on teistest parem.
4. Raskused oma vajaduste ja soovide eest hoolitsemisega täiskasvanu elus – ta põhjendab kõike, mida ostab, põhjalikult. Ta võib tunda süütunnet, et ostis endale šampooni või siis osta endale kalli kohvimasina jättes oma arved maksmata. Ta ei tee vahet oma vajadustel nagu arved ja esmatarbed ning soovidel nagu ülikallis kohvimasin, kui ta saaks veel ka vanaga hakkama.
5. Raskused mõõdukuse säilitamisega reaalsuse kogemisel ja väljendamisel – liiga palju või liiga vähe. Kui ta külla tuleb ja teab, et seltskonnas on vaid kaks inimest võib ta tuua viiekilose koogi või siis vastupidi. Ta tuleb 10 inimesega peole ja toob koogi, millest jätkub vaid kahele.
Jätkub 8. aprillil…
Järgmises osas saad lugeda:
- Nartsissism – tunnused ja kuidas teda ära tunda, et temaga suhte tekkimist vältida, sest tagajärjeks on toksiline suhe
- Piirialane isiksusehäire – tunnused ja kuidas teda ära tunda, et temaga suhte tekkimist vältida, sest tagajärjeks on toksiline suhe
Neid ja teisi teemasid käsitleme põhjalikumalt psühholoogia baaskursuse “Praktiline psühholoogia” koolitusel. Valida on nii kontaktõppe kui e-õppe vahel. Vaata koolitutse infot siit.