III osa
Kaootiline kiindumussuhe tekib enamasti sel põhjusel, et laps on kas ise kogenud vaimset ja füüsilist vägivalda või seda pealt näinud ja sõlmivad ka ise suhteid vaimselt ja füüsiliselt vägivaldsete inimestega või on ise vägivaldsed teiste vastu. Näitena võib tuua need naised, kes saavad partneri käest pidevaid mõnitusi kuulda ja keda karistatakse ka füüsilise vägivallaga ning nad ei tule sellest suhtest ära. Ja isegi, kui tulevad, siis lähevad selle sama partneri juurde tagasi või valivad uue samasuguse. Ikka selleks, et oma mustrit väljendada.
Kaootilise kiindumussuhtega inimestel esineb ka sagedamini isiksusehäireid.
Piirialane isiksusehäire
Piirialase isiksusehäirega inimest iseloomustab see, et nad ei tea, kes nad on. Enamasti on neil olnud väga traumaatiline suhe oma emaga ja nad otsivad seda ema eluaeg, kleepuvadki emalike tüüpide külge, kes on oma olemuselt soojad, avatud ja abivalmid inimesed.
Neil on käitumise kolmnurk, mida kutsustakse Karpmani kolmnurgaks, mille nurkadeks on aitaja ja päästja faas, ohvri faas ning agressori ja karistaja faas.
Kuidas selle isiksusehäirega inimest ära tunda?
Alguses oled ainult sina ja ta on kõige toetavam abivalmim inimene maailmas. See on infokogumise faas, selleks, et sa hakkaksid usaldama ja avaneksid. Edasi algavad tema probleemid ja kui oled ta lähedale lasknud ning hakkad siis mingil põhjusel kaugenema, hakkab ta ohvrit mängima. Kui see ei tööta, siis ähvardama, et kasutab seda infot sinu vastu, mida ta esimeses faasis sai. Paraku nad on sellised, kes viivad ka oma ähvardused täide.
Seega – kui sul on kalduvus olla hoolitseja või töötad aitaja ametikohal, tasub selliste päästjatega, kes topivad oma nina kõikidesse sinu eluvaldkondadesse eesmärgiga “sind toetada ja aidata” olla ettevaatlik. Arvesta, et nad võivad näida väga ohutud, aga enamasti on nad väga arukad ja meisterlikud manipulaatorid, keda ei tohiks alahinnata ja see mesinädalate faas, kus eksisteerid ainult sina ja sinu probleemid võivad kesta nii kuid kui ka aastaid.
Nartsissism
Nartsisissm on diagnoosina kirjas ja selle isiksusehäirega inimesi esineb statistiliselt rohkem meeste hulgas. See on keegi, kes paistab pealtnäha väga enesekindel ja põeb alaväärsuse asemel üleväärsust. Paraku on ta seesmiselt väga katkine inimene, kelles on tugev ebakindlus. Tema vajadus imetluse järgi on põhjatu ja oma tahtmise saamiseks kasutab ta suhtlemisel väga palju erinevaid manipulatsioone. Ta võib oma enesetunde tõstmiseks püüda saavutada teise inimese elu üle täielikku kontrolli vahendeid valimata sh teist inimest alandades ja maha tehes. Nartsissismi on kahte tüüpi – introvertne ja ekstravertne. Introvertset nartsissisti on keerulisem ära tunda, kui ekstravertset, sest tema ei ülista end pidevalt silmnähtavalt ja kuuldavalt. Ta võib käituda sootuks vastupidi – olla pealtnäha Sinu päästja ja kätelkandja igas olukorras, kuid selle käigus käib vaikne Sinu tegevuste ja enesekindluse õõnestamine.
Nartsissmi tunnused
● Ülisuur erakordsuse tunnetamine – oma võimete, oskuste, välimuse, kontatkide jne. võrreldes teiste inimestega
● enesekindlus teiste inimeste puuduste hinnangutes
● teiste ärakasutamine on iseenesest mõistetav
● priviligeerituse nõudmine teistelt inimestelt
● hoolimatus teiste inimeste vajaduste suhtes
Kuidas ära tunda nartsissisti?
Enamasti alustavad nad oma suhteid armastusega pommitamisega – teevad lakkamatult komplimente, ülistavad sind ja vestlused keerlevad enamasti ümber sinu. Kui püüad keerata juttu temale, siis leiab ta viisi, kuidas see sinu vinge isiksuse peale tagasi pöörata. Kui ta näeb, et oled tal peos, sest oled harjunud, et sind selliselt koheldakse, hakkavad manipulatsioonid pihta ja see käib märkamatult. Alguses natukese tähelepanu ära võtmisega, hiljem hakkavad tulema repliigid sinu kehvade omaduste kohta ja see kõik ainult süveneb. Ühel hetkel pole sa enam millekski hea, oled kaotanud oma enesekindluse ja ei pruugi teada sedagi, kes sa ise oled. Sul ei pruugi selleks ajaks, kui ta sinuga lõpetanud on ja tal sinust enam kasu pole, olla enam ei sõpru, töökohta ega ka vara, mis sul enne oli. Võimalik, et sa ei saa isegi aru, mis sinuga juhtus.
Neid ja teisi teemasid käsitleme põhjalikumalt psühholoogia baaskursuse “Praktiline psühholoogia” koolitusel. Vaata koolituse infot siit.