Nii nagu me pärandame kiindumussuhte mustreid edasi oma lastele nõnda on ka kasvatusstiilidega ja kui tegemist on ebatervete suhtemustritega, siis moodustub sellest nõiaring, millest ilma abita on raske välja murda. Ebaturvalistes kiindumussuhetes on palju ärevust ja see ärevus kasvab iga põlvkonnaga. Pereteraapia ütleb, et kui mustreid ei murta ja tervenemisega ei tegeleta, siis on seitsmendaks põlveks ärevus nii kõrge, et tulemuseks on skisofreenia. Kui teha perekonna mustrite joonist ehk genogrammi, siis on sealt kenasti näha, millisest põlvest alates hakkavad tulema erinevad vaimse ja füüsilise tervise probleemid. Kui soovid oma genogrammi koostada, aga ei tea kuidas, siis sellest saad rohkem teada meie genogrammi koolitusel, kus meie psühholoog Mirjam Varik õpetab seda tööriista kasutama. Selle kursuse kohta on peagi uus info tulemas. Jälgi meie e-kursuste kooli lehte siin.
Kasvatustiilides on oluline, milline on toetuse ja distsipliini tasakaal. Kasvatusstiile on viis: autoriteetne, autoritaarne, hooletussejättev (ka mittepühendunud), järeleandlik ja helikoptervanemlus. Siin räägin pikemalt just esimesest neljast, kuna viimane on alles uue aja teema, mistõttu selle kohta veel eriti palju infot ei ole.
Autoriteetne kasvatusstiil on parim, sest siin on nii toetus kui distsipliin kõrged. Lapsele seatakse küll piire, kuid samas ka selgitatakse neid ning toetatakse last kõiges. Sellises peres on armastust, imetlust ja üksteisest vastastikune lugupidamine. Tulemuseks on turvaline kiindumusstiil. Laps saab kodust kaasa eluterve mina-pildi ja temast kasvab inimene, kes teab mida ta oskab, mida mitte. Ta ei karda end proovile panna, õppida uusi asju. Ta teab, et kukkumised käivad elu juurde ega võta neid isiklikult ja ei koge maailmalõpuna nagu seda teevad ebaturvaliste kiindumussuhtega inimesed. Kehv tulemus õppimise protsessi käigus tähendab nende jaoks teada saamist sellest, mida nad veel ei oska. Nad ei arva, et on seetõttu halvad, läbikukkujad või mõttetud, nende mina-pilt ei saa sellest kannatada.
Autoriteetses kasvatusstiilis seatakse piire soojuse ja armastusega nii, et need mitte ei tõmba last maha vaid julgustavad ja toetavad teda. Vanem ei näe lapses enda alluvat, mistõttu peab ta vajalikuks ka piiride seadmise tagamaid selgitada. Siin valitseb ka tasakaal vanema enda ning lapse vajaduste rahuldamise vahel ja see tagab lapsele turvatunde. Autoriteetset kasvatusstiil on teadusuuringute kohaselt kõige tõhusam kasvatusstiil. Sellises peres kasvanud lastel esineb väheb riskikäitumist, mis teda täiskasvanuks saamise teel ohustada võivad. Kuna autoriteetse kasvatusstiiliga vanemad kasutavad palju lapse tunnete peegeldamist, siis kasvab lapsel suurem eneseregulatsioonivõime kui teistes kasvatusstiilides. Ta õpib kiiremini juhtima oma tundeid ja analüüsima ka oma käitumist.
Autoritaarne kasvatusstiil on ühesuunaline, ülevalt alla suhtlus lapsega. Laps on nagu alluv, kellel puuduvad õigused ise otsuseid teha. Siin ületab distsipliin toetuse. Vanemapoolne toetus lapsele on aga üsna vähene. Ta ei arvesta ealiste iseärasustega ning nõudmised lapsele ei pruugi olla eakohased. On tavapärane, et armastust ja soojust lapse suhtes sellises peres välja ei näidata.
Selles stiilis on see nõukaaja õudne lause. Sa teed, sest mina ütlen nii! Ja kui ei tee, siis saab laps karistada. Karistus on mingi tegevus, mis põhjustab lapsele ebamugavust, häbi või valu. Laps kuuletub peamiselt hirmu tõttu, tema eesmärk on vältida karistust saamata sageli aru piiride põhjusest. Vägivald sünnitab vägivalda ja nii võib sellisest lapsest saada koolikiusaja või vägivaldne inimene täiskasvanu elus.
Osalt on see karistamine meie kultuuris sees, sest varem oli usk olulisel kohal ja Piibel ütleb, et oma poega tuleb peksta, et ta ei läheks hukka. Aga inimesed on sellest oma versiooni teinud ja unustanud ära selle teise, armastuse poole. Terve uus testament räägib andeks andmisest, aga mingil põhjusel on vaid vana käsk meeles. Ma ei tea, kas siis need usutoojad uuest testamendist talurahvale ei rääkinud. Või siis see orjadena elamine annab omakorda tooni, kes teab. Õnneks on meil täna lastekaitse ja sotsiaalsüsteem ning ühiskonna teadlikkus lapse kasvatamisest ja karistuse tagajärgedest on paranemas.
Niisugusest peres kasvav laps saab kaasa vältiva, või siis kui on tegemist ka füüsilise vägivallaga, kaootilise kiindumussuhte. Lapse mina-pilt on ebastabiilne või kahjustatud, sest tal ei ole võimalust kujundada ise oma pilt maailmast või sellest, mida ta soovib, vajab, mis talle meeldib ja mis mitte, sest kõik on vanemate poolt ette antud. Täiskasvanuna ei oska nad sageli seetõttu vastutust võtta või siis kasvavad neist üleliia vastutustundlikud perfektsionistid, kes ei oska ei puhata ega lõdvestuda.
Järgmises osas:
- Hooletussejättev kasvatusstiil ja mis on stressipalavik
- Järeleandlik kasvatusstiil
- Helikoptervanemlus
Kui soovid kasvatusstiilidest rohkem teada ja neid põhjalikumalt analüüsida, siis tule meie “Praktilise psühholoogia” koolitusele. Kui soovid tulla põimõppesse, , siis vaata lähemalt siit hind alates 142 eurost kuus ja kui soovid tulla e-õppesse, siis vaata lähemalt siit. Hind alates 51 eurost kuus (kuni kampaania lõpuni).